Kindergeld by měl zajímat všechny, kteří pracují v Německu. Jedná se totiž o příspěvek na děti, který můžete obdržet i vy.
Mnoho lidí, kteří nemají trvalé bydliště v Německu, a pouze zde dojíždí do zaměstnání z České republiky si myslí, že právě kvůli tomuto způsobu práce nemají na tento příspěvek nárok, ale není tomu tak. Pro to, aby vám byl příspěvek přiznán, je jen nutné, aby alespoň jeden z rodičů byl účastníkem daňového systému Německa, tudíž odváděl ze svého zaměstnání daně na území Německa a také měl sociální pojištění. Sociální pojištění získáváte automaticky, když jste v Německu zaměstnán, takže tohle nepředstavuje problém. To, kde má trvalé bydliště, není rozhodujícím faktorem.
Žádost o Kindelgeld dáváte písemně, a to pomocí formulářů Kindergeld, které nesou označení R401 a E411. Pozor, pokud máte dítě starší osmnácti let, je pravděpodobné, že budou například požadovat i potvrzen o tom, že současně studuje. Nárok na příspěvek má dítě totiž jen do 18. roku věku, poté pouze, pokud se připravuje soustavně na budoucí povolání formou studia. Do 21. let má na tento příspěvek nárok, pokud je evidovaný na úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání.
Pozor, jestli jste měli v úmyslu, že budete jako pendleři pobírat příspěvky na dítě v Německu, a zároveň také v České republice, zklameme vás. V Německu musíte doložit doklad, který vám potvrdí sociální správa v České republice o tom, že na jejich území nepobíráte žádné příspěvky na dítě.
A kolik tedy dostanete? Tento rok došlo ke zvýšení Kindergeldu, a to rovnou na 240 euro. Navíc, tento rok se příspěvek ve své výši poprvé neliší dle toho, kolik máte dětí a na kolikáté dítě příspěvek náleží. Je jednotný bez ohledu, kolik dětí máte. Ať máte jedno dítě, nebo pět, na každé dostanete tedy 240 euro. Příspěvek se vyplácí klasicky s frekvencí jednou měsíčně.