Stejně jako pro klasické firmy, i pro osoby samostatně výdělečně činná platí, že musí mít někde sídlo. To však může být poněkud problém, neboť tito obvykle pracují z domova. Ano, najdou se i tací, co provozují například restauraci či malou prodejnu v jiné nemovitosti, avšak především elektrikáři či instalatéři, kteří jezdí za svými klienty, nemají v podstatě stálé sídlo.
Jistě, mohou zaregistrovat adresu svého bydliště, avšak to sebou přináší určité nevýhody. Hlavní je ta, že adresy firemních sídel jsou běžně dostupné a uvedené v živnostenském rejstříku, do kterého může každý nahlédnout. Je pak otázkou, zda v dnešní době, kdy si stále více ceníme soukromí, něco takového chceme. Může to totiž vést k nepříjemnostem, kdy nám potenciální zákazníci doslova buší na dveře, případně nás někdo z domova vyláká pod záminkou zakázky, aby nás v naší nepřítomnosti vykradl.
Je proto jasné, že mnozí živnostníci hledají jinou variantu. Tou může být virtuální sídlo pro OSVČ, kdy si v podstatě pronajmeme adresu, kterou můžeme uvést jako své firemní či živnostenské sídlo. Bude uvedena nejen v živnostenském a obchodním rejstříku, ale také ji můžeme mít na vizitce a na webové stránce.
Samozřejmě se zde jedná o skutečnou adresu. Jde v podstatě o způsob pronájmu, kdy si však nepronajímáme přímo prostor. Jistě, mnohé firmy, které tuto službu nabízí, mají v nabídce i možnost využití zasedací místnosti například pro schůzku s klientem či investorem, avšak ve většině případů to podnikatelé nevyužívají.
Důležité je vědět, že právě tam nám bude chodit i veškerá oficiální pošta. S tím je potřeba počítat a tak si ji musíme chodit pravidelně vybírat. Také za tuto službu musíme platit, avšak tento poplatek není až tak velký, jak bychom mohli čekat.
Není tedy divu, že tuto variantu volí stále více živnostníků. A zřejmě by jich bylo ještě více, kdyby povědomost o ní byla mezi lidmi větší. Výhody jsou zde totiž nesporné.