Osteoporóza je metabolické kostnà onemocnÄ›nÃ, pÅ™i nÄ›mž docházà k úbytku kostnÃch tkánà (Å™Ãdnutà kostÃ), a tudÞ i ke kÅ™ehnutà kostÃ. PÅ™ÃÄin může být celá Å™ada – podvýživa, vÄ›k, nedostatek pohybu, genetická dispozice, aj.; mnohé se nashromáždà bÄ›hem života, jiné zaÄnou působit s prvnÃmi pÅ™Ãznaky menopauzy. OnemocnÄ›nà je pomÄ›rnÄ› záludné – v prvnÃch fázÃch vás nic nebolÃ, takže o kostnÃm úbytku vlastnÄ› nemáte zpoÄátku ani tuÅ¡enÃ.
- Podvýživa – pokud máte dlouhodobÄ› nedostatek vápnÃků a vitamÃnu D, a k tomu jste pÅ™ÃliÅ¡ hubené (BMI pod hodnotou 19)
- Nedostatek pohybu – máte-li nedostatek pohybu, docházà k nadměrnému odbourávánà kostnà hmoty
- Menopauza – docházà k takzvané postmenopauzálnà osteoporóze v důsledku snÞenà tvorby ženského hormonu estrogenu
Ve vÅ¡ech pÅ™Ãpadech je možné provádÄ›t úÄinnou prevenci, a to dostateÄným pÅ™Ãjmem vápnÃku a vitamÃnu D jak v pÅ™Ãrodnà formÄ›, tak tÅ™eba v tabletách jako doplnÄ›k stravy. Ani ve vyÅ¡Å¡Ãm vÄ›ku neustávejte v pohybu; pokud vám to zdravà dovolÃ, tak choÄte, plavte, cviÄte.
Jakými pÅ™Ãznaky se osteoporóza hlásÃ
PÅ™edevÅ¡Ãm se jedná o vyÅ¡Å¡Ã lomivost kostÃ; takže tÅ™eba pÅ™i pÅ™Ãpadném pádu si žena s osteoporózou (ale tato nemoc se nevyhýbá ani mužům) zlomà konÄetinu mnohem snadnÄ›ji, než tomu bylo dÅ™Ãve. I proto je důležité praktikovat preventivnà kroky, neboÅ¥ ve vyÅ¡Å¡Ãm vÄ›ku se zlomeniny hůř a déle hojÃ. Jak kosti atrofujà může docházet ke znaÄnému shrbenà a snÞenÃm výšky osoby, a to nÄ›kdy až o 20 cm. KromÄ› toho se objevà bolesti zad a snÞená pohyblivost v oblasti hrudnÃho koÅ¡e.
Jak na léÄbu osteoporózy
Osteoporóza se dá zpomalit. Nezbytnými kroky k tomu jsou: pravidelné vyÅ¡etÅ™enà na denzitometrii, kde se zjistÃ, v jakém stavu se vaÅ¡e kosti nacházejÃ. NÄ›kdy se může jednat jen o mÃrné zhorÅ¡enÃ, takzvanou osteopénii, a tehdy skuteÄnÄ› může pomoci užÃvánà vápnÃku a vitamÃnu D podle doporuÄenà lékaÅ™e (revmatolog, ortoped, praktik). DoporuÄená dávka Ca je až 1500 mg dennÄ›, z toho by alespoň 500 miligramů mÄ›la pokrýt běžná strava. VitamÃn D je nezbytný k podpoÅ™enà výstavby kostà a významnÄ› ovlivňuje úÄinky vápnÃku – bez nÄ›j tÄ›lo vápnÃk využije jen v nepatrné mÃÅ™e, anebo vůbec ne. DoporuÄená dávka je 10-20 mikrogramů za den. Prospěšný je rovněž vitamÃn K, který aktivuje osteokalcin v kostech a zvyÅ¡uje jeho tvorbu. UžÃvat lze i fluor, jenž do jisté mÃry vápnÃk v kostech dokáže nahradit a kostnà hmota nenà tak snadno odbouratelná. Gynekolog pro vás může zajistit dodávánà estrogenů, ÄÃmž by se kosti mohly vrátit až do stavu, v jakém byly pÅ™ed menopauzou.